All India Inter University

Year
Discipline
Name
Medal
1985-86
Athletics (4X400)

Athletics (4X100)

SATHEESAN.M.M Gold (NR)

Gold

Athletics (4X400)
JESSY CHACKO.P Bronze
Athletics (Long Jump) MUJEETHA BEGUM Bronze
 
1986-87
Athletics (200m)
SATHEESAN.M.M Silver
Athletics (400m)
JOSSY MATHEW
SATHEESAN.M.M
Bronze
Athletics (4X400 Relay) JOSSY MATHEW
SATHEESAN.M.M
Bronze
 
1987-88
Athletics (High Jump) JIJI PHILLIP Bronze
 
1988-89
Athletics (4X400 Mts).
THANKACHAN MATHEW Bronze
Athletics (10,000 Mts).
THRESSIA.K.K Gold
Cross Country
THRESSIA.K.K Gold (NR)
Athletics (4X100 Mts.)
POONAM MATHEWS Silver
Basketball
SHARMILA.K.NAIR, Silver
SUMANA.N Silver
Badminton ANIL KUMAR.V.M Gold
 
1989-90
Athletics (3000 Mts.)
THRESSIA.K.K Gold
Athletics (High Jump)
JAIJI JACOB MANJALIL Gold
Athletics (10,000 Mts).
THRESSIA.K.K Bronze
Athletics (400 Mts. Hurdles)
BINDU.T.P Bronze
Athletics (4X100 Mts. Relay) RUBY MATHEW Bronze
Cross Country CIGY.P.GEORGE Silver

Hockey

RAZEENA.K.I Bronze
RAZIA.K.I Bronze
VRINDAKUMARI Bronze
PRABHA.C Bronze
INDU.V.R Bronze
 
1990-91
Athletics (100m, 4X100 Relay) ROY VARGHEESE Bronze
 
1991-92
Athletics( Decathlon) JOJI MATHEW Gold

Basketball


GIRIJA KUMARI, Gold
BEENA.A.M Gold
ROJI ROSE MATHEW Gold
PREETHA VASUDEVAN Gold
Athletics (4X400) MANOJ MATHEW Bronze
 
1992-93
Athletics (Long Jump) JOJI MATHEW
Gold
Athletics (400mX400m) MANOJ MATHEW Bronze
 
1993-94
Handball (M)
MANOJ MATHEW Gold
THOMAS.K.M Gold
Handball (W)
SREEJA RAMATH Gold
SAJITHA.N.P Gold
Athletics (400m Hurdles)
MANOJ MATHEW Gold
Athletics (4X100, 4X400)
MANOJ MATHEW Silver
Athletics (4X100, 4X400)
ANTONY.K.G Silver
Athletics (High Jump)
MINI FRANCIS Silver
Athletics (4X100)
SEENA .T.P Bronze
Athletics (4X400) DEEPA JOHN Bronze
 
1994-95
Athletics (Decathlon)
ANTONY.K.G Gold
Athletics( 4x400Mts).
BINDHUMOL MATHEW Bronze
DEEPA JOHN Bronze
Basketball BINDU.A.S Bronze
MARIAMMA THOMAS Bronze
MERRY ROSE MATHEW Bronze
DIYA VARGHEESE Bronze
 
1995-96
Athletics (Triple Jump) ROBIN.M.VARGHEESE Silver
 
1996-97
Athletics (800)

Athletics (4X400)

PRADEEP MATHEW PAUL Gold

Gold

Athletics (4X400m)
JACINTHA CHACKO Bronze
Athletics (4X100)
AGI GEORGE Bronze
Basketball
MERRY ROSE MATHEW Silver
SREEJA RAMATH Silver
HARITHA.S.KURUP Silver
TESMY ANN VATTOLLY Silver
Gymnastics PRAVEEN KUMAR.T.K Bronze
 
1997-98
Athletics (Triple Jump)
ROBIN.M.VARGHEESE Gold
Athletics (4x400m)
JACINTHA CHACKO Bronze
Athletics (4X400m)
SREEJA.J.B Bronze
Basketball
TARUN JINARAJ Silver
BINOY.K Silver
SANJAY BENJAMIN Silver
Handball SREEJA RAMATH Bronze
SINDHU.P.NAIR Bronze
SIBI.S Bronze
SALINI GEORGE Bronze
 
1998-99
Athletics (800 Mts.)
PRADEEP MATHEW PAUL Gold
Athletics (4X400 Mts.)
PRADEEP MATHEW PAUL Silver
Athletics (Triple Jump)
SHINIL KURIAKOSE Bronze
Basketball
HARITHA.S.KURUP Silver
BINITHA.G.J Silver
TESMY ANN VATTOLLY Silver
Football
MURUGADAS.T Silver
LALRUM PUIA Silver
JAYAN.T.D Silver
Volleyball
SHIMY CATHERINE LOUIS
SOBY CHACKO
Silver
Rowing SATHEESH KUMAR.K.S Bronze
 
1999-2000
Athletics (Triple Jump)
SHINIL KURIAKOSE Gold
Cycling (1500 Mtrs. Team Time Trial) LUKE LEON KURIAN Silver
 








2000-01




Basket Ball
TESMY ANN VATTOLLY
Silver
BINITHA G.J Silver
ANU D ALLAPATTU Silver
Rowing(Coxless Pair)
SATHEESH KUMAR. K.S
Gold
Rowing (Coxed -Pair) SATHEESH KUMAR. K.S Bronze
Rowing (Coxed Pair) GODWIN RUSSEL Bronze
Cycling(50 Km Road Race)
Cycling (1500 Track team trial)
Cycling(1000 M Sprint)
Cycling(1000 Massed Start)
Cycling(4000 M Team Pursuit)
LUKE LEON KURIAN
Gold
Siver
Bronze
Bronze
Bronze
Kho Kho
BIJU KUMAR.S Silver
BINOY . B Silver
SREEJITH .M Silver
 

2001-02

Athletics (4 X 100 M) SHANI.A.K Gold (NR)
Cycling(1500 Track Team Trial) LUKE LEON KURIAN Bronze
Cycling (4000 m Team Pursiiut) Bronze
Rowing (Coxless Pair) SATHEESH KUMAR.K.S Bronze
Volleyball(Men) ASHISH JOSEPH Gold
Football (Men) JAISON JACOB Bronze
AMAJAD BASHEER Bronze
 
2002-03 Football (Men) SANJAY KUMAR DEY Gold
SANEESH LUKOSE Gold
 
2004-05 Football (Men) AMJAD BASHEER Gold
TASHI TSERING Gold
2005-06 Athletics(4X100 M) MIDHIN.A.S Silver